Gülşan Karademir
1 Takipçi | 14 Takip
15 05 2014

ÖZGÜRLÜK

(11 ‎Şubat ‎2013)

Bir kağıt bir kalem…Ne kadar yazılabilirsin sen beyaz sayfalara? Hangi ressam çizebilir seni uçsuz bucaksız duvarlara?Nesin,nerdesin?Hani kuşlar var ya,her güz göçüp giden,onlarlasın biliyorum.Uzaklardasın,hiçbir zaman tamamıyla bizim olmadın.

Kuş olup taşımak gerek seni kanatlarımızda.Yağmur olup damla damla akıtmak gerek toprağa,ateş böceği gibi salıvermek gerek seni karanlık sokaklara.Biliyorum yanı başımda oturuyorsun şuan.Bu kalem seninle yazıyor.Seninle varız,işte bu yüzden sen karalanmaya çalışılıyorsun en temiz halinle.

İsmin var belki ama cismin yok.İsmin ne kadar anlatıyor seni şüpheli.Hani bir sevdiğimiz vardır ya uzaklarda kimsenin bilmediği,öylesin işte,bir başkasına anlatmak mümkün değil seni.Kime sorsam farklı anlatıyor,kime sorsam başka bir sen çiziyor.Kimisi “var” diyor,kimisi de ‘Özgürlük yok.’ diye bağırıyor.Ama haykırırken bile senin varlığını kabullendiğini anlayamıyor.

Her yerdesin sen, herkesin içindesin.Keşfedilmemişsin birçok yerde belki ama er ya da geç mahkumsun keşfedilmeye.Çok uzaklarda değilsin aslında belki, kim bilebilir.

Kurtulmak gerek sabit fikirlerden senin için.Bir yerde bir kişi bir şeyi eleştirebiliyorsa,işte ordasın tam bulunduğumuz noktada. “Söylediklerini onaylamıyorum, fakat ölümüne de olsa, konuşma hakkını savunacağım” demiş Voltaire.

Böyle bir şeysin işte.Konuşanların, içlerindekileri haykıranların özündesin.Her haykırışta daha de katlanıyorsun özlerde.Her çığlıkla büyüyorsun bu asi bedenlerde.Az mı kan döküldü uğrunda, az mı yok oldun cansız bedenlerde.Yeniden yeniden doğdun.Seni sevmeyenlere inat, uğrunda yok olan bedenler için yeniden , bu sefer daha çok işlendin özümüze.

Herkes bir parçanla geliyor dünyaya ve yine herkes bin bir parçanla göçüp gidiyor bu dünyadan, devrederek o bin bir parçayı başka ruhlara.O ruhlar bir sayıp seni, yine binleştiriyor her yaşayışta.

Ama sende bitiyorsun işte.Üzülmüyorum aksine çok sevinçliyim.Bitmek dedimse de kalıcı bitmek değil bahsettiğim.Bilirim ki kaç kişide sınırda kalırsan, o kadar daha özlerdesin, haykırışlarla çoğalan.                                                                                                                    

Gülşan KARADEMİR

0
0
0
Yorum Yaz